Dlaczego depresję trzeba leczyć?

Na depresję cierpi już ok. 1,5 mln Polaków i liczba ta będzie stale wzrastać. Depresja może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny. Nigdy nie można jej lekceważyć, wymaga leczenia, jak każda inna choroba.

Czym jest depresja?

To choroba psychosomatyczna, a to oznacza, że występują objawy psychiczne i fizyczne. Do niedawna była lekceważona i uważana za fanaberię. Na szczęście się to zmieniło.

Przyczyny depresji mogą być bardzo różne, często jest to przewlekły stres, przemęczenie, presja środowiska, przeżycia traumatyczne, niska samoocena. Szczególnie ostatnie dwa lata pandemii spowodowały wzrost zachorowań na depresję, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To efekt znacznego ograniczenia kontaktów społecznych.

Leczeniem depresji w psychiatra-pruszkow.pl zajmuje się lekarz psychiatra, to on stawia diagnozę, określa rodzaj depresji i ustala sposób leczenia.

Objawy depresji

Nie zawsze są jednoznaczne, dlatego diagnozę musi postawić psychiatra. Najczęstszym objawem jest spadek nastroju i apatia, ale nie zawsze muszą oznaczać depresję. Mogą mieć charakter przejściowy, związany ze stresem lub brakiem słońca.

Niepokój powinny wzbudzić występujące dodatkowo takie objawy, jak:

– brak energii,
– niska samoocena,
– pesymistyczne myślenie o przyszłości.
– myśli samobójcze.

Depresja daje także objawy fizyczne. Osoba chora traci energię, staje się apatyczna i nie chce podejmować żadnych zadań, unika kontaktów społecznych, nawet z najbliższymi. Bardzo często traci także apetyt i szybko chudnie, W ciężkich postaciach choroby „zamienia się w roślinkę”.

Leczenie depresji

Depresja musi być leczona przez specjalistów. W lekkiej postaci pomocna może być psychoterapia, w ciężkich przypadkach to psychiatra decyduje o sposobie leczenia i najczęściej włącza leczenie farmakologiczne. Niestety często musi ono odbywać się w warunkach szpitalnych.

W leczeniu depresji niezmiernie ważne jest wsparcie osób najbliższych, nie może być ono zbyt nachalne, ani zbyt współczujące. Powinno być dyskretne i stopniowo wciągające chorego do rozmów i wykonywania codziennych czynności.