Dentystyczne leczenie zachowawcze – jakie narzędzia są niezbędne?

W każdym gabinecie dentystycznym znajduje się szereg narzędzi, które umożliwiają nie tylko diagnostykę, ale także wykonanie wielu zabiegów. Obok łyżek stomatologicznych czy raspatorów znajduje się także eskawator stomatologiczny. Co to za narzędzie?

Kiedy stomatolodzy sięgają po eskawatory stomatologiczne?

Eskawatory stomatologiczne stosowane są w zachowawczym leczeniu zębów. Stomatolog sięga po to narzędzie u pacjentów z próchnicą. Zmienione przez próchnicę tkanki muszą zostać usunięte. Narzędziem niezbędnym jest wtedy właśnie eskawator stomatologiczny. Sięgając po to narzędzie lekarz może dokładnie usunąć zajęte przez próchnicę tkanki. Eskawator stomatologiczny przydaje się także podczas usuwania czasowego wypełnienia oraz do usunięcia nadmiernej ilości podkładu.

Jak wygląda eskawator stomatologiczny?

Eskawartor stomatologiczny jest narzędziem o bardzo prostej budowie. Aby zminimalizować odczuwany przez pacjenta dyskomfort podczas zabiegu oczyszczania zębiny, łyżeczki eskawatora są spłaszczone, zaokrąglone i dodatkowo jeszcze wydłużone. Eskawatory stomatologiczne dostępne są w różnych rozmiarach. Stomatolog może trzymać narzędzie w dłoni bardzo pewnie, dzięki temu, że ma ono okrągły i antypoślizgowy uchwyt. Zapewnia to precyzję i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu.

Z czego wykonane są eskawatory?

Do wykonania eskawatorów stomatologicznych wykorzystywana jest wysokiej jakości nierdzewna stal chirurgiczna. Dzięki temu narzędzia te są wyjątkowo trwałe. Mogą być sterylizowane, co oznacza, że są narzędziami do wielokrotnego użytku. Co ciekawe, eskawatory stomatologiczne to narzędzia, które znajdują zastosowanie nie tylko w stomatologii. Mogą być wykorzystywane także w gabinetach kosmetycznych i podologicznych.

Eskawator stomatologiczny to jedno z ręcznych, podstawowych narzędzi niezbędnych w każdym gabinecie dentystycznym. Służy głównie do oczyszczania tkanki zęba z próchnicy. Oczyszczanie zębiny przy pomocy eskawatora jest dla pacjenta mniej bolesne niż metodą mechaniczną.